Peak
 
 

Peak Sports Club
Group Fitness

Note: Hover cursor over class name for description...

monday
Start End Class Name Instructor Room
10:10 am 10:40 am CX Worx Carrie C
8:30 am 9:00 am ***GRIT Alt. Instr A
6:05 am 6:35 am ***GRIT Alt. Instr A
5:00 pm 6:00 pm Born to Move 8-12 yrs old Teresa C
4:00 pm 5:00 pm Born to Move 6-7 years old Tricia C
7:00 am 8:00 am Yoga Deb C
12:15 pm 1:15 pm Body Pump Wendy A
4:30 pm 5:00 pm ***GRIT Alt. Instr A
8:00 am 9:00 am Pilates Mix Deb C
6:00 pm 7:00 pm Aqua Zumba Tana P
6:35 pm 7:05 pm CX Worx Michael A
6:05 am 6:35 am CX Worx Gabe C
5:00 am 6:00 am RPM Gabe B
6:00 pm 7:00 pm Body Flow Sheila C
9:05 am 10:05 am Body Flow Alisha C
10:15 am 11:15 am BodyJam Teresa A
5:30 pm 6:30 pm RPM Michael B
5:05 pm 5:35 pm Body Combat - Mini Danna A
8:10 pm 8:40 pm Body Flow Mini Anne A
7:10 pm 8:10 pm BodyPump Anne A
5:35 pm 6:35 pm Body Pump Danna A
9:05 am 10:00 am Step/Multi-Step Carrie A
8:30 am 9:30 am Spin Beccy B
5:00 am 6:00 am BodyPump Brian A
tuesday
Start End Class Name Instructor Room
5:30 pm 6:30 pm Running Crew Ron / Jenn Hall
10:05 am 10:35 am Body Flow mini Betsey C
4:00 pm 4:30 pm CX Worx Alisha A
11:10 am 12:10 pm Zumba Amber A
6:35 pm 7:05 pm CX Worx Michael A
5:30 pm 6:30 pm RPM Michael
5:30 pm 7:30 pm TKD Master Kim C
4:30 pm 5:30 pm Body Combat Alisha A
8:25 am 8:55 am CX Worx Betsey C
9:00 am 10:00 am RPM Betsey B
7:15 am 8:10 am Forever Fit Deb C
4:45 am 5:45 am Body Combat Susie A
10:05 am 11:05 am Body Combat Carrie A
5:00 am 6:00 am RPM Marcy B
7:10 pm 8:10 pm Yoga Anne A
5:30 pm 6:30 pm BodyPump Anne A
9:00 am 10:00 am BodyPump Carrie A
5:45 am 6:45 am BodyPump Michael A
9:00 am 10:00am Pilates Mix Shelly C
wednesday
Start End Class Name Instructor Room
6:00 am 7:00 am Body Flow Michael D
8:30 am 9:30 am Yoga Sheila C
6:05 pm 7:05 pm Pilates Mix Alisha D
5:30 pm 6:30 pm Girls on the Go **New** none
5:30 pm 6:00 pm ***GRIT Alt. Instr A
8:30 am 9:00 am ***GRIT Alt. Instr A
6:05 am 6:35 am ***GRIT Alt. Instr A
4:30 pm 5:30 pm Born to Move 8-12 yr olds Teresa C
12:15 pm 1:15 pm Body Pump Donna A
4:30 pm 5:25 pm Boot Camp Tami A
10:05 am 11:05 am Zumba Amber A
6:05 am 6:35 am CX Worx Susie C
9:35 am 10:05 am CX Worx Sheila C
5:00 am 6:00 am RPM Susie B
10:15 am 11:15 am Body Flow Teresa C
5:30 pm 7:30 pm Tae Kwon Do Master Kim C
9:00 am 10:00 am Body Combat Alisha C
6:00 pm 6:35 pm BodyAttack Mini Anthony A
6:40 pm 7:40 pm BodyPump Anthony A
8:30 am 9:30 am Spin Sue S. B
5:00 am 6:00 am Body Pump Brian K. A
thursday
Start End Class Name Instructor Room
6:35 pm 7:05 pm CX Worx Susan C
4:30 pm 5:00 pm ***GRIT Alt. Instr A
6:35 pm 7:05 pm Body Attack Mini Amber A
8:25 am 8:55 am CX Worx Donna C
10:30 am 11:30 am Born to Move 4-5 yrs old Alt. Instr C
5:30 pm 6:30 pm RPM Marcy B
5:35 pm 6:35 pm Body Flow Alisha C
5:00 pm 5:30 pm CX Worx Alisha A
9:00 am 10:00 am RPM Donna B
7:15 am 8:10 am Forever Fit Deb C
7:10 pm 8:10 pm Yoga Anne A
5:00 pm 5:30 pm Body Combat Mini Traci A
4:45 am 5:45 am Body Combat Gabe A
5:00 am 6:00 am Spin Dave B
10:05 am 11:05 am Body Pump Carrie A
9:10 am 10:10 am Pilates Mix Frankie C
9:00 am 10:00 am Body Combat Carrie A
5:35 pm 6:35 pm BodyPump Traci A
5:45 am 6:45 am BodyPump Michael A
friday
Start End Class Name Instructor Room
6:40 pm 7:40 pm Zumba Alt. Instr A
9:05 am 9:35 am ***GRIT Alt. Instr C
6:05 am 6:35 am ***GRIT Alt. Instr A
10:30 am 11:30 am Born to Move 4-5 yrs old Alt. Instr C
8:00 am 9:00 am Yoga Alisha C
5:30 pm 6:00 pm CX Worx Alt. Instr A
6:05 am 6:35 am CX Worx Gabe C
8:00 am 9:00 am Body Pump Betsey A
11:45 am 12:45 pm Body Flow Teresa C
10:40 am 11:40 am BodyJam Teresa A
6:00 pm 6:30 pm Body Attack mini Renee A
5:30 pm 7:30 pm Tae Kwon Do Master Kim C
5:00 am 6:00 am RPM Gabe B
9:05 am 10:05 am Boot Camp Carrie A
4:30 pm 5:30 pm Body Combat Alt. Instr A
10:05 am 10:35 am CX Worx Carrie A
9:05 am 10:05 am RPM Betsey B
5:00 am 6:00 am BodyPump Brian A
saturday
Start End Class Name Instructor Room
8:05 am 9:05 am Body Flow Alt. Instr C
10:15 am 10:45 am ***GRIT Alt. Instr A
6:00 am 7:00 am Body Pump Alt. Instr A
7:05 am 8:05 am RPM Alt. Instr B
9:10 am 10:10 am Pilates Mix Deb C
10:15 am 11:15 am Body Flow Anne C
7:05 am 8:05 am Body Combat Alt. Instr A
8:05 am 9:05 am Body Pump Alt. Instr A
9:10 am 10:10 am Body Combat Alt. Instr A
10:55 am 11:55 am Body Attack Anthony A
8:30 am 10:00 am Spin Challenge Alt. Instr B
sunday
Start End Class Name Instructor Room
8:45 am 9:15 am ***GRIT Alt. Instr A
3:00 pm 4:00 pm Body Attack Renee A
8:00 am 8:30 am CX Worx Gabe A
5:05 pm 6:05 pm Body Combat Jason S A
7:00 am 8:00 am RPM Gabe B
10:45 am 11:45 am Body Flow Anne C
1:00 pm 2:00 pm Zumba Alt. Instr A
4:05 pm 5:05 pm BodyPump Alt. Instr A
9:35 am 10:35 am BodyPump Anne A
8:30 am 9:30 am Yoga Anne C

Key: 
A-Fitness Studio 
B-RPM / Spin Studio 
C-Fitness Studio 
D-Mind / Body Studio 
E-Apparatus Mind / Body Studio 
A-A 
Gym-Gym 
Hall-Hallway 
P-Pool 
Pool-Outdoor Pool 

*Classes and instructors subject to change*